24.05.2005 19:11

SPOROVI Petrinjska tvrtka sudski traži svoj osnivački udjel u Zagrebačkoj banci iz 1989. godine

Gavrilović tuži Zabu za 43 milijuna eura dionica

Autor SILVANA PERICA, SNJEŽANA MLINAREVIĆ
 
Prije desetak dana Trgovačkom sudu u Zagrebu predana je tužba kojom petrinjski Gavrilović d. o. o. u vlasništvu Đure Gavrilovića tuži Zagrebačku banku kako bi se utvrdilo vlasništvo nad 14.357 dionica te banke. Kako doznajemo u odvjetničkom uredu koji zastupa tvrtku Gavrilović, zasad nije riječ o tužbi kojom bi se tražila isplata novca, nego se traži utvrđivanje dioničkih prava, no riječ je, tvrde odvjetnici Ozren Tatarac i Juraj Parazajder, o 0,5 posto dionica banke koje vrijede 43,8 milijuna eura kapitala banke.

Pravni sljednici
Još prije 15 mjeseci, kažu, uime Gavrilovića zatražili su objašnjenje banke o tome što se dogodilo sa 14 tisuća dionica, no dobili su samo odgovor u kojem se to pravo osporava, ali se to ničim ne dokumentira. Riječ je o osnivačkom udjelu Gavrilovića u Zagrebačkoj banci još iz 1989. godine.

 Ne znamo kako Gavrilović više nije dioničar i želimo da se to utvrdi na sudu  kažu odvjetnici.
U Zagrebačkoj banci službeni odgovor nismo dobili jer tužbu još nisu primili, no oni tvrde da tvrtke koje je kupio Đuro Gavrilović nisu pravni sljednici Gavrilovića koji je imao dionice u banci, te da je druga grana tvrtke nastale nakon stečaja, Gavrilović Holding, koji je pripao Fondu za privatizaciju i te dionice prodao trećim osobama još 14. lipnja 1991. godine, tvrde u Zagrebačkoj banci.

Stečajna masa
Univerzalni pravni sljednik Gavrilovića iz 1989. godine. Đuro Gavrilović, pak, kupio je  prema izvorima u Zagrebačkoj banci  tri tvrtke osnovane 26. travnja 1991. godine za više od 3 milijuna DEM. Ta je kupnja poslije osporavana s državnog vrha, no osporavanja su ubrzo zaustavljena.

Je li u stečajnoj masi u kojoj je bila tvornica Gavrilović  mesna industrija, poljoprivredna proizvodnja i transport  bio i iznimno vrijedan udio u Zagrebačkoj banci? A ako jest, pitanje je cijene po kojoj je prodan Gavrilović, pogotovu što se tim pitanjem bavilo državno odvjetništvo, i kad nije bilo riječi o vlasništvu dionica Zagrebačke banke.

Neobično je i što se ta tužba podiže tek sada, nakon svih vlasničkih promjena u Zagrebačkoj banci. Kako bilo, Trgovački sud u Zagrebu bavit će još jednom tužbom protiv Zagrebačke banke, koje se množe iz dana u dan.


 
   Komentari  
Što mislite o ovoj temi?
  djizo   ‌   26.05.2005   ‌   00:33    
  nekoliko cinjenica...
  1991. god. srbi okupiraju petrinju i podrucje na kojem se nalazi tvornica. posljedica je odlazak poduzeca gavrilovic u stecaj. poduzece je tada bilo organizirano kao holding od 10-tak firmi i ono se prodaje na javnom natjecaju jedinom kupcu koji se na isti i javio za 3 mil dm - djuri gavrilovicu. no on nije kupio sve firme iz holdinga, vec samo 3 koje su mu trebale za pokrenut proizvodnju u progonstvu u zg. 1995., nakon oluje firma se ponovo vraca u petrinju. kakve ovo veze ima s clankom? - e pa ima, jer pitanje oko kojega se ovdje djuro spori sa zabom je u tome da li su sporne dionice zabe bile imovina koju je on kupio kupujuci te tri firme ili ne. ako nisu, onda su vlasnistvo holdinga, a ne djurino, a holding je u vlasnistvu privatizacijskog fonda tj. drzave. buduci da je i zaba donedavno bila drzavna banka moje je osobno misljenje da je tu neko sa strane imao svoje interese.
  aimore   ‌   25.05.2005   ‌   04:04    
  po dobroj staroj navadi....
  HR gospodarstvo iz supljega u prazno....pak dokle je kruha.......
  oregon   ‌   24.05.2005   ‌   22:16    
  Prodali Gavriloviceve dionice
  Sve moguce u Hrvatskoj, zato vi kaj imate dionice pazite kaj vam ih nece ko prodat tak kak Durine. Kak je to moguce, dalje vidimo da je to sve otislo u stecaj i nastala novo poduzece iz ZRAKA i dalje radilo i jasno dionice je nekome HDZ dozvolio da si prepise valjda za 3500$ kak i onome kaj je za tu svotu kupio Sljeme pa sve upropasti samo kaj je to dozvolio SDP. Koje su to mrcine doma iz vlasti i nikom nista, zaista nemam za cim zaliti kaj ne zivim u toj i takovoj Hrvatskoj, koju je upropastio niko drugi nek HRVASKI SABOR a magarci biraju iste i dalje. Moje saucesce svima, koji podrzavaju te mafijase koji su to sve napravili i upisali si Gavriloviceve dionice. Nadam se da ce doci i vase na red koji ih imate, moje su svakako tam gdje i ja.
  mesar   ‌   24.05.2005   ‌   20:57    
  dionice
  Imam 28 godina radnog staza u Gavrilovicu.Da li mi neko moze reci gdje mogu prodati svoje dionice.